Biwak

Druhno, druhu !!!

Chcąc zorganizować jakikolwiek biwak drużyny lub inne przedsięwzięcie harcerskie musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

1. Pierwszym twoim krokiem powinno być zaplanowanie dla kogo chcesz zorganizować owe przedsięwzięcie (grupa wiekowa i szacunkowa liczba uczestników), co planujesz zapewnić uczestnikom, i kolejna bardzo ważna rzecz to miejsce wyjazdu i koszt transportu jaki poniesiesz. W tym celu pomorze ci gotowy druk „Plan finansowy przedsięwzięcia harcerskiego”
preliminarz przedsięwzięć – wzór

2. Jeśli plan finansowy zbilansuje się, czyli założone koszty zostaną w 100% pokryte przez przychody to kolejnym krokiem powinno być wyszukanie pełnoletniego Instruktora ZHP, który zostanie komendantem tego przedsięwzięcia.
zobowiązanie komendanta biwaku

3. Kolejny krok to napisanie regulamin przedsięwzięcia, które chcecie zorganizować. Dla ułatwienia waszej pracy macie również gotowy szablon regulaminy, który jedynie trzeba dostosować do swojej imprezy. Ważna rzecz, aby każdy uczestnik zapoznał się z nim. Własnoręcznym podpisem powinien to potwierdzić.
Regulamin PRZYKŁADOWY

4. Ważna informacja wstępna deklaracja organizacji wyjazdów harcerskich powinna dotrzeć do Komendy Hufca minimum 2 tygodnie przed planowanym terminem przedsięwzięcia.

5. Następnym krokiem jest przygotowanie druku zgłaszającego biwak, deklaracji opiekunów oraz zgód dla rodziców.
formularz na biwak
Oświadczenie-i-deklaracja-opiekuna
zgoda rodziców
Trzeba pamiętać, iż opiekunem patrolu (drużyny) może być pełnoletni Instruktor ZHP, nauczyciel, pełnoletni harcerz z ukończonym kursem wychowawców wypoczynku lub za zgodą Komendanta Hufca pełnoletni harcerz. Opiekun może mieć podpisaną deklarację jedynie na 15 osób.
Kolejna bardzo ważna rzecz to zgody rodziców mają być wypełnione czytelnie przez rodziców lub prawnego opiekuna nieletniego harcerza.

6. Jeśli masz to wszystko już zrobione to nie zapomnij o ubezpieczeniu uczestników.

7. Ostatnim krokiem w organizacji przedsięwzięcia jest tydzień przed wyjazdem pokazać do zatwierdzenia komplet dokumentacji Komendzie Hufca to ona decyduje, czy wszystko jest w porządku i czy dane przedsięwzięcie może się odbyć.
Nie wolno zapomnieć chyba o najważniejszym Aby móc wyjechać na jakikolwiek biwak, rajdy itp. trzeba mieć zapłacone składki członkowskie danego okresu.

8. Teraz już możecie wszystko dopięte na ostatni guzik, więc możecie spakować się i wyjechać. Pamiętać trzeba tylko o tym, iż po skończonym biwaku trzeba zrobić rozliczenie go wobec druhny Skarbnik i oddać całą dokumentację do archiwum hufca.
rozliczenie biwak

Z harcerskim pozdrowieniem