1ODHS „Czady”

imienia majora
Henryka Dobrzańskiego „Hubala”

Untitled 1

„Posłannictwem moim jest rozprzestrzenianie przyjaźni i braterstwa na całym świecie”
Robert Baden-Powell

~ Jak to się zaczęło? ~

„Czady” powstały w Dzień Myśli Braterskiej, 22 lutego 1999r. Ich założycielem, a zarazem pierwszym drużynowym był phm. Piotr Wasilewski. Drużyna działała na terenie Opoczna, skupiała paczkę zgranych przyjaciół, którzy zawsze trzymali się razem i razem chcieli zdobywać świat.
Mocne więzi sprawiły, że drużyna stała się jak rodzina.
I taka oto idea „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” przyświeca „Czadom” już od kilkunastu lat. Choć przez ten czas przez drużynę przewinęło się wiele pokoleń,
to zawsze przyjaźń i wzajemne oddanie są jej fundamentem.

Untitled 2Untitled 3

~ Upadki i wzloty ~

Drużyna w swojej historii miała swoje momenty lepsze i gorsze. Do tych lepszych należy między innymi fakt, że w 2001r. z rosnących w siłę „Czadów” wyłoniła się drużyna „Biesy”.
Jednak po kilku latach nastały także chwile kryzysu. W 2010r. drużyna chyliła się ku upadkowi. Wtedy za namową uczniów z Gimnazjum w Prymusowej Woli, phm. Piotr Wasilewski postanowił zrobić nabór do drużyny na terenie Gminy Sławno. Duża grupa świetnie zapowiadającej się młodzieży przyłączyła się do szeregów ,,Czadów’’. W pewnym okresie drużyna liczyła nawet 70 członków.
I tak Czady nabrały charakteru drużyny wielopoziomowej, gdyż w ich szeregach można odnaleźć harcerzy, harcerzy starszych a nawet wędrowników.

Untitled 4Untitled 5

Od 2010r. drużyna zaczęła się rozwijać. Zaczęły powstawać nowe zastępy,
a były to „Zastęp Orły” założony przez Agatę Sędkowska w Prymusowej Woli,
„Zastęp Sokoły” założony przez Justynę Mieszczankowską w Zachorzowie
oraz „Zastęp Wilki” założony przez Aleksandrę Skowrońską.
Pierwszą drużynową „nowych Czadów” została Aleksandra Podwysocka.
Grupa pełnej zapału młodzieży „wyprowadziła Czady na prostą”. Drużyna zaczęła się rozwijać, harcerze zdobywali kolejne stopnie, sprawności, kończyli kursy. Dzięki temu drużynę zasiliła spora liczba ratowników, funkcyjni zdobywali odpowiednie patenty.
W lutym 2015r. powstał nowy zastęp – „Lisy”, jego zastępową została pion. Kinga Soduła.
Od 21 lutego 2015r. drużynową „Czadów” jest HO Sylwia Michoń.
Drużyna z roku na rok stawała się coraz silniejsza, co dało możliwość wędrownikom na reaktywację 3 ODW „Biesy”, której drużynowym został przyboczny Czadów, ćw.Kacper Melka.

Untitled 6Untitled 7

~ Jak jest teraz? ~

Czady od zawsze stanowią zgraną grupę przyjaciół i tą tradycję będziemy na pewno pielęgnować. Ponadto harcerze są pełni zapału i chęci do działania,
co widać podczas uroczystości i przedsięwzięć nie tylko harcerskich,
ale także gminnych i religijnych.
Biorąc udział w życiu drużyny i hufca, a także dążąc do samorealizacji,
swoją harcerską ścieżką kroczą w stronę swoich ideałów.

Untitled 8

~ Funkcyjni: ~

Drużynową od 22.02.15r. jest HO Sylwia Michoń

Untitled 9

Obecnie w Czadach działają 3 zastępy, są to :
– zastęp „Lisy” działający w Prymusowej Woli – zastępowa pion. Kinga Soduła ( zbiórki zastępu odbywają się w każdy piątek w ZSS w Prymusowej Woli o godzinie 16.30
– zastęp „Wilki” działający w Sławnie – zastępowa sam. Katarzyna Stanik ( zbiórki zastępu odbywają się w każdy czwartek w Gminnym Ośrodku Kultury w Sławnie o godzinie 16.00)
– zastęp „Sokoły” działający w Zachorzowie – zastępowa sam. Magdalena Skalska ( zbiórki zastępu odbywają się w każdy piątek w Domu Ludowym w Zachorzowie o godzinie 16.30)

Untitled 10 Untitled 11 Untitled 12
pion. Kinga Soduła sam. Katarzyna Stanik sam. Magdalena Skalska

Funkcję przybocznych od 22.12.15r. pełnią:

Untitled 13 Untitled 14 Untitled 15 Untitled 16
sam. Natalia Kowalczyk sam. Magdalena Skalska pion. Magdalena Sędkowska ćw. Kamil Gajewski ćw. Sebastian Jóźwik

Proporcową drużyny jest och. Zofia Kowalczyk

Untitled 17

Opiekunem Czadów jest była drużynowa, HO Aleksandra Podwysocka

Untitled 18

DOŁĄCZ DO NAS !

Mieszkasz na terenie gminy Sławno ?
Chciałbyś odnaleźć swoje miejsce na ziemi ?
Masz dość siedzenia przed komputerem czy telewizorem ?
Lubisz śpiew i dźwięk gitary i nie straszne Ci noce spędzone w lesie?
Chcesz poznać wspaniałych ludzi i przeżyć niezapomnianą przygodę ?

Dołącz do nas !
Jeśli masz od 8 do 15 lat,
1 ODHS „Czady” czeka na Ciebie !

A jeśli urodziłeś się przed rokiem 2000, to 3 ODW „Biesy” także czeka z niecierpliwością.
Gwarantujemy niezapomniane przeżycia oraz niesamowity harcerski klimat !

Untitled 20 Untitled 21

Więcej informacji pod numerem telefonu : 665239625 oraz na fanpage’u drużyny na Facebooku ;)